З бібліотек України планують вилучити понад 100 млн книг

З бібліотек України планують вилучити понад 100 млн книг

Насамперед, вилучення торкнеться книг із антиукраїнським змістом, імперськими наративами, пропагандою насильства, закликами проросійської, шовіністичної політики.

Директор Українського інституту книги Олександра Коваль припускає, що з публічних бібліотек України необхідно вилучити понад 100 млн екземплярів пропагандистських книг. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Названа кількість — приблизна, невідомий також час, необхідний для процесу вилучення.

«Поки йде процес підготовки нормативних документів, це важко передбачити (скільки триватиме процес вилучення – ІФ). Але, за моїми підрахунками, у фондах публічних бібліотек зараз може перебувати понад 100 млн екземплярів літератури, яку потрібно вилучити. Звичайно, хочеться це зробити швидше, але було б добре, якби хоча б ідеологічно шкідливу літературу, видану за радянських часів (до речі, двома мовами, російською та українською), якої дуже багато, а також російську літературу антиукраїнського змісту, було вилучено до кінця року», — сказала Коваль.

Насамперед, вилучення торкнеться книг із антиукраїнським змістом, імперськими наративами, пропагандою насильства, закликами проросійської, шовіністичної політики.

На другому етапі вилучення займуться книгами сучасних російських авторів, виданих у Росії після 1991 року.

Причому, мабуть, різних жанрів, у тому числі книги для дітей, і любовні романи, і детективи. Це очевидна вимога часу. Хоча я розумію, що вони можуть мати попит», — зазначила Коваль.

На питання, чи передбачає цей процес вилучення з бібліотек так званої російської класики, директор ДВК заявила, що у цьому питанні багато опонентів, але достатніх аргументів проти вилучення ніхто не наводить.

«Всі ми читали ці книги, у мої шкільні роки була суцільна російська класика, яка вважалася вершиною світового письменства. За рахунок того, що ми досить середньо знали світову класику, багато хто залишився з переконанням, що це справді та література, без якої неможливо розвинути інтелект та естетичні відчуття, бути освіченою людиною. Насправді, це не так», — зазначила Коваль.

Коваль зазначає, що такі російські поети та письменники, як Олександр Пушкін та Федір Достоєвський, заклали основи “русского міра” та російського месіанства, а тому це шкідлива література.

«Тому моя особиста думка, що ці книги також мають бути вилучені з публічних та шкільних бібліотек. Вони, напевно, мають залишитися в університетських та наукових бібліотеках для вивчення фахівцями коріння зла та тоталітаризму», — наголосила Коваль.

Щодо профільної наукової літератури, автори якої можуть мати антиукраїнську позицію, то, на думку глави ДВК, якщо наукова книга без ідеологічного підтексту, то немає потреби вилучати її насамперед, доки не буде створено заміну українськими чи іноземними авторами.

«З іншого боку, я не думаю, що під час війни ми маємо залишати доступ до творів авторів, які стоять на антиукраїнській позиції. Тому що, читаючи їх, ми, можливо, висловлюємо схвалення їхньої позиції. Але це все тонкі матерії», — додала Коваль.

Добавить комментарий