Україна вивчає досвід Боснії у проведенні післявоєнних виборів

Україна вивчає досвід Боснії у проведенні післявоєнних виборів

Представники української влади, зокрема ЦВК, провели зустріч із членами ЦВК Боснії та Герцеговини.

Досвід Боснії та Герцеговини щодо проведення післявоєнних виборів є цінним для України. Про це заявив заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко під час зустрічі української сторони з представниками Центральної виборчої комісії Боснії та Герцеговини.

Це одна із перших запланованих зустрічей для представників української влади з представниками органів адміністрування виборів інших країн, які мають досвід проведення перших виборів у постконфліктний чи післявоєнний період.

«Ми розуміємо, що цей досвід є різним для кожної з країн. Адже події, які відбувалися в Боснії та Герцеговині, а це було близько 30 років тому, мали інший масштаб і розгорталися в інших умовах, але для нас цей досвід корисний з погляду розуміння того, що наша позиція незмінна, щоб демократія в нашій країні жила та розвивалася, а тимчасові обмеження, пов’язані з воєнним становищем та військовим законодавством, не повинні впливати загалом на наш стратегічний та тактичний курс бути європейською країною», — зазначив Корнієнко.

З привітанням також виступили голова Комітету Верховної Ради України з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк та Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко.

«Не менш важливо нам знайомитись з подібним досвідом, з яким, на жаль, зіткнулися в минулому інші країни, та вивчати його», — вважає Діденко.

Війна в Боснії та Герцеговині закінчилася підписанням мирної угоди в Дейтоні 21 листопада 1995 року, а вже в 1996 були проведені перші повоєнні вибори. У 1996 році — загальні, 1997-му — муніципальні, 1998-му — знову загальні.

«Під час цих перших виборів у нас були величезні проблеми з виборчими списками. Виборчі дільниці були переповнені, списки з перепису не були надійними, вони були відскановані, з помилками, були розбіжності у прізвищах. Також дуже багато людей не мали документів, що засвідчують особу», — розповіла член ЦВК Боснії та Герцеговини Ірена Хадзіабдич.

Крім проблем зі списками виборців, була недостатня кількість дільниць для голосування, виникали труднощі з організацією виборів за кордоном, підрахунком голосів тощо.

Олег Діденко зазначив, що на нас чекають схожі виклики. Це і фактор безпеки, і зруйнована інфраструктура, і багато внутрішньо переміщених осіб, і голосування українців за кордоном.

Зазначимо, раніше Комісія схвалила пропозиції щодо вдосконалення законодавства України, спрямовані на забезпечення підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Добавить комментарий